SOSYAL MEDYA REKLAMLARI

YÖNETİMİ & FACEBOOK PARA KAZANMA

SOSYAL MEDYA REKLAMLARI

YÖNETİMİ & FACEBOOK PARA KAZANMA

Sosyal Medya Reklamları Yönetimi

Sosyal medya üzerinden öncelikli olarak Facebook, Instagram ve Youtube reklamlarınızı oluşturabilir, düzenli olarak yönetebiliriz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya üzerinden belirli bir bütçe ile yapılan reklam çalışmaları sosyal medya reklamcılığı olarak adlandırılır. Genelikle sosyal medya üzerinde kendisini geliştirmiş ajanslar bu hizmeti sağlar. Profesyonel sostal medya reklamı hizmeti almanız hem size daha etkili geridönüşler alır hem de bütçenizi verimli kullanmanızı sağlar.

Biz Neler Yaparız?

Sosyal medya gönderileriniz için daha fazla kişiye erişmeniz, daha çok etkileşim sağlamanız, yeni beğeni ve takipçiler kazanmak ya da doğrudan web sitenize yeni ziyaretçiler sağlamak üzere bu reklamları sizin için oluşturabilir ve yönetebiliriz. Sosyal medya reklamlarında bütçenizi boşa harcamadan, reklamlarınızı sadece hedef kitlenize göstererek, sizlere olumlu geri dönüşler sağlayan reklamlar oluşturabiliriz.

Facebook Sayfa Yönetimi Nedir? Facebook Sayfasından Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan Facebook sayfanız ya da kişisel profilinizle para kazanmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Facebook’ta yayıncı veya içerik üreticisi olarak para kazanmanın 4 yolunu keşfedin, para kazanmaya uygun olmak için neler gerektiğini anlayın ve nasıl başlayacağınızı öğrenin.

Youtube’dan sonra en çok video paylaşılan ikinci sosyal ağ Facebook, yeni reklam modelleriyle içerik havuzunu zenginleştirirken, reklam gelirinin %55’ini içerik üreticilerle paylaşmaya başladı.

 

1 – Yayın İçi Reklamlar

Yayın içi reklamlar, video içeriği üreticilerinin ve yayıncıların video içerikleri öncesinde, sırasında veya sonrasında kısa reklamlar ekleyerek para kazanmalarına yardımcı olur. Türkçe dil desteği geçtiğimiz yıl eklenen Yayın İçi Reklamlar özelliği Facebook medya partnerleri aracılığıyla kullanılmaya başlandı.

İçerik üreticiler, izleyicilerine gösterilen video reklamlarının gelirinden %55 pay alır. Videoyu izlemeye devam edebilmek için izleyicilerin reklamın tamamını izlemeleri gerekir. Reklamverenler farklı kitleleri hedeflediğinden, izleyiciler genellikle farklı reklamlar görür.

Yayın içi reklam türleri

Videolarınıza ekleyebileceğiniz 3 farklı türde yayın içi reklam bulunur: video öncesi, video ortası ve görsel reklamları.

Başlamadan önce

 • Facebook’un Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri‘ni karşılamanız ve bu standartlara uygunluğu korumanız gerekir.
 • En az 10.000 takipçisi olan bir Sayfadan (profil değil) yayın yapmanız gerekir.
 • Son 60 gün içinde en az 3 dakika uzunluğundaki videolarda en az 30.000 1 dakikalık görüntüleme elde etmeniz gerekir.
 • En az 18 yaşında olmanız gerekir.
 • Yayın içi reklamlar için uygun bir ülkede yaşıyor olmanız gerekir.

İçerik Stüdyosu’nda uygunluğu kontrol etme

 1. İçerik Stüdyonuza giriş yapın.
 2. Para kazanma kutusunda, Uygunluğu Kontrol Et‘e tıklayın.
 3. Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri’nin altında durumunuzu gözden geçirin.

Sayfa İstatistikleri kısmından uygunluğu kontrol etme

 1. Kontrol etmek istediğiniz Sayfaya gidin.
 2. Sayfanızın üst kısmındaki İstatistikler sekmesine tıklayın.
 3. Sol taraftaki menüden Videolar‘a tıklayın.
 4. Yayın İçi Reklamlara Erişim kısmında Gör‘e tıklayın.

Videolarınıza reklamlar ekleyerek, her bir videodaki içerikleri kullanma hakkına sahip olduğunuzu onaylarsınız.

Facebook Yayın İçi Reklamlar: Kullanılabilen Ülkeler ve Diller

Yayın içi reklamlar sadece belirli dillerde ve ülkelerde video yayınlayan Sayfalar tarafından kullanılabilir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Reklam arası ödemelerini ne zaman alırım?

Reklam arası ödemeleriyle ilgili olarak bir önceki ayın bakiyesini içinde bulunduğunuz ayın 21’i civarında alırsınız. Ödemeleri sadece ödeme alma hesabınızdaki kazançların bakiyesi 100 ABD Doları veya üzerine ulaştığında yapılır.

Uluslararası ödemelerin banka veya PayPal hesabınıza ulaşması birkaç gün sürebilir.

Facebook, ödemeler için hangi para birimini kullanır?

Ödemeler Facebook tarafından, yalnızca ABD Doları olarak ödeme yapılır.

Tahmini kazançlarımı nasıl görebilirim?

Tahmini kazançlarınızı İçerik Stüdyosu’nda görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Kazanç İstatistikleri nasıl hesaplanıyor?

Gelir istatistikleri, yüklediğiniz videolardan elde edilir ve videolarınızın paylaşımları ile çapraz paylaşımlarını da içerir. Çapraz paylaşımlarınıza ve diğer kişilerin videolarının paylaşımlarına ait istatistikleri görmezsiniz.

İstatistikleriniz şu şekilde ayrılmıştır:

 • Tahmini kazançlar: Bu, gösterimlerin sayısına ve gösterilen reklamların CPM’sine bağlı olarak, videolarınızdaki reklam aralarından kazandığınız tahmini tutardır. Nihai ödemeler; bekleyen değerlendirmeler, içerik sahipliği iddiaları ve diğer ayarlamalara bağlı olarak bu tahminden farklı olabilir.
 • 1 dakikalık video görüntülemeleri: Bu sayıya, reklam araları içeren tüm videolarınız için 1 dakikalık veya daha uzun tüm görüntülemeler dahildir. Reklam araları içermeyen videoların görüntülenmeleri dahil değildir. Bir reklam ancak bir izleyici videoyu en az 1 dakika izledikten sonra gösterilebildiğinden, 1 dakikalık video görüntülemeleri para kazanma için önemlidir. Reklam arasının yeri videodan videoya ve izleyiciden izleyiciye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bu ölçüm doğrudan videolarınızdaki reklam gösterimlerinin sayısını tahmin etmez.
 • Para Kazandıran Görüntüleme RPM’si: Bu, reklam araları içeren videolarınızın 1 dakika veya daha uzun olan her 1000 görüntülemesinden kazandığınız paradır. Para kazandıran görüntüleme RPM’nizdeki bir artış, aynı sayıdaki görüntüleme üzerinden daha fazla para kazandığınıza işaret eder.
 • Reklam CPM’si: Bu, reklamverenlerin içeriğinizde 1000 reklam gösterimi için ödediği tutardır. Reklam CPM’si yılın hangi zamanında olduğunuz, hedef kitlenizin demografik bilgileri ve izleyicilerinize erişmek isteyen reklamverenlerin sayısı dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. CPM’nin gerçekte kazanacağınız tutarı değil, reklamverenlerin ödemeye istekli olduğu tutarı yansıttığını unutmayın.

2 – Markalı İçerik

Markalı içerikler, içerik üreticilere veya yayıncılara ait olup bir değer karşılığında iş ortaklarını öne çıkaran veya iş ortaklarının katkı sağladığı içeriklerdir.

3 – Hayran Abonelikleri

Hayran abonelikleri şu anda sadece belirli bölgelerdeki belirli Sayfalar için kullanılabilir. Hayran abonelikleri, tutkulu hedef kitlelerin sevdikleri Sayfalara aylık, tekrarlanan ödemelerle destek olmasına olanak tanır. Destekçiler özel içerikler, kişisel etkileşimler ve rozetler gibi avantajlarla ödüllendirilir. Şu anda Hayran Abonelikleri’ni kullanabilmek için Sayfanızın davet edilmesi gerekir.

4 – Yayıncı İçerikleri

Audience Network, Facebook’un insanlara dayalı reklamlarını Facebook platformunun dışına taşır. Audience Network ile, yayıncılar uygulama veya internet sitelerinde Facebook reklamverenlerinin reklamlarını göstererek para kazanabilir.

Para kazanma özellikleri için belirli ilkelere uyulması gerekmektedir. Para kazanma standartları 3 kural grubuna ayrılmıştır:

Topluluk Standartları

Bunlar; sansürlenmemiş şiddet tasviri yapan, çıplaklık ve nefret söylemi barındıran güvenli olmayan içeriklere karşı oluşturulan temel kurallardır. Çoğu durumda, para kazanılmayan içeriklerin bile bu kural grubuna uyması gerekmektedir. Facebook’un Topluluk Standartları hakkında daha fazla bilgi alın.

Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu standartlar genellikle Sayfa düzeyinde geçerlidir. Sayfanızın davranışlarını bir bütün olarak ele alır. Bu standartlar; sayfanızın oluşturduğu içeriklere, bu içeriklerin nasıl paylaşıldığına ve Sayfanızın internetteki ödemeleri nasıl aldığına ve yaptığına ilişkin kuralları içermektedir. Ortaklar İçin Para Kazanma Standartlarımız hakkında daha fazla bilgi alın.

İçerikler İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu kurallar genellikle içerik düzeyinde geçerlidir. Sayfanızın yayınladığı video ve gönderilerin içeriklerini tek tek ele alır. Şiddet, cinsellik, suç, sansürlenmemiş şiddet barındıran veya küfürlü içeriklere karşı kurallar bunlara dahildir. İçerikler İçin Para Kazanma Standartları hakkında daha fazla bilgi alın.

Facebook Reklamları Nedir? Ne Tip Reklamlar Oluşturulabilir?

Facebook üzerinde oluşturulan, Facebook’ta yayınlanmak üzere türlü çeşitleri bulunan reklam araçlarıdır. Bunlardan bazıları:

1.Bir gönderiyi önce çıkarmak:

Facebook hesabında paylaşılan bir gönderi, sadece o sayfayı beğenen ya da takip eden kişilere gösterilir. Facebook reklamları ile bu gönderi daha fazla kişiye ve sizin hesabınızı hiç bilmeyen kişilere ulaştırılabilir ve gönderinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlar.

2.Facebook sayfanıza yeni beğeniler kazandırmak:

Facebook sayfa beğeni ya da takipçi kazanmanızı sağlayan reklam türüdür. Bu reklamlar ile Facebook sayfanıza yeni takipçiler kazandırabilir ve gönderilerinizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3.Web sitenize trafik sağlamak:

Facebook’taki gönderilerinizden bağımsız web sitenize ziyaretçi kazandırmak için metin ve görseller ile hazırlanan bir reklam türüdür.

4.Yeniden pazarlama reklam çalışmaları:

Yukarıda olan ya da diğer reklam türleri üzerinden Facebook’ta yeniden pazarlama reklamları oluşturabiliriz. Yeniden pazarlama reklamları ile web sitenize önceden ziyarette bulunmuş bir kişiye, tekrar web sitenizi ziyaret ettirebilir ve bu kişinin sizin müşteriniz olma olasılığını arttırabiliriz. Sosyal medyada yeniden pazarlama reklam çalışmaları geri dönüş sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Reklamları Yönetimi

Sosyal medya üzerinden öncelikli olarak Facebook, Instagram ve Youtube reklamlarınızı oluşturabilir, düzenli olarak yönetebiliriz.

E-Ticaret Yönetimi

Sosyal medya üzerinden öncelikli olarak Facebook, Instagram ve Youtube reklamlarınızı oluşturabilir, düzenli olarak yönetebiliriz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya üzerinden belirli bir bütçe ile yapılan reklam çalışmaları sosyal medya reklamcılığı olarak adlandırılır. Genelikle sosyal medya üzerinde kendisini geliştirmiş ajanslar bu hizmeti sağlar. Profesyonel sostal medya reklamı hizmeti almanız hem size daha etkili geridönüşler alır hem de bütçenizi verimli kullanmanızı sağlar.

Biz Neler Yaparız?

Sosyal medya gönderileriniz için daha fazla kişiye erişmeniz, daha çok etkileşim sağlamanız, yeni beğeni ve takipçiler kazanmak ya da doğrudan web sitenize yeni ziyaretçiler sağlamak üzere bu reklamları sizin için oluşturabilir ve yönetebiliriz. Sosyal medya reklamlarında bütçenizi boşa harcamadan, reklamlarınızı sadece hedef kitlenize göstererek, sizlere olumlu geri dönüşler sağlayan reklamlar oluşturabiliriz.

Sosyal Medya Reklamları Nedir? Hangi Kanallar Aracılığı İle Kullanılır?

Bir sosyal medya mecrası üzerinde hedef kitle oluşturarak ve bir bütçe belirleyip gösterimini sağladığımız araçları sosyal medya reklamları olarak tanımlayabiliriz. Facebook üzerinden yaygın olan bu reklam çalışmaları, Instagram üzerinde de gün geçtikçe yoğunlaşmaktadır. Youtube kanalında da reklam gösterimi yapmak yine sosyal medya reklam çalışmaları içerisinde önemli bir etkiye sahiptir.

Facebook Reklamları Nedir? Ne Tip Reklamlar Oluşturulabilir?

Facebook üzerinde oluşturulan, Facebook’ta yayınlanmak üzere türlü çeşitleri bulunan reklam araçlarıdır. Bunlardan bazıları:

1.Bir gönderiyi önce çıkarmak:

Facebook hesabında paylaşılan bir gönderi, sadece o sayfayı beğenen ya da takip eden kişilere gösterilir. Facebook reklamları ile bu gönderi daha fazla kişiye ve sizin hesabınızı hiç bilmeyen kişilere ulaştırılabilir ve gönderinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlar.

2.Facebook sayfanıza yeni beğeniler kazandırmak:

Facebook sayfa beğeni ya da takipçi kazanmanızı sağlayan reklam türüdür. Bu reklamlar ile Facebook sayfanıza yeni takipçiler kazandırabilir ve gönderilerinizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3.Web sitenize trafik sağlamak:

Facebook’taki gönderilerinizden bağımsız web sitenize ziyaretçi kazandırmak için metin ve görseller ile hazırlanan bir reklam türüdür.

4.Yeniden pazarlama reklam çalışmaları:

Yukarıda olan ya da diğer reklam türleri üzerinden Facebook’ta yeniden pazarlama reklamları oluşturabiliriz. Yeniden pazarlama reklamları ile web sitenize önceden ziyarette bulunmuş bir kişiye, tekrar web sitenizi ziyaret ettirebilir ve bu kişinin sizin müşteriniz olma olasılığını arttırabiliriz. Sosyal medyada yeniden pazarlama reklam çalışmaları geri dönüş sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

Hızlı Teklif Al

Formu doldurun hemen sizi arayalım..

Hızlı Teklif Al

Formu doldurun hemen sizi arayalım..

Instagram üzerinden yayınlanmış bir gönderinizi öne çıkartarak web sitesine trafik, profil ziyareti gibi reklamlar oluşturulabilmekte. Ülkemizde kullanımı oldukça yaygınlaşan Instagram üzerinden oluşturulan reklamlarla yeni kitlelere ulaşmak mümkün.

Youtube.com üzerinden banner, video gibi türlerde reklamlar oluşturmak mümkün. Oldukça popüler olan bu sitede reklamlarınızın bulunması size artı katacaktır.

Kısaca reklam türlerini anlatmaya çalıştığımız sosyal medya üzerinden reklam çalışmalarınızı profesyonel olarak yürütebiliriz. Hedef kitlenize ve sektörünüze bağlı olarak ilgili alanların seçimi, bütçe, reklam tipi işleyişleri karşılıklı fikir alışverişiyle belirlediğimiz bu çalışmalarda günlük takip ve raporlamayı çok önemseriz. Tüm reklam çalışmalarında olabildiğince şeffafızdır ve bütçenizi nerede ne kadar harcadığımızı anlık takip edebilmenizi sağlarız. Ek olarak size aylık raporlamalar ile çalışmaların gidişatı ile ilgili de detaylar sunarız.

Sosyal Medya Reklamları Size Ne Kazandırır?

 • Gönderi için kullandığınız reklamlar ile gönderileriniz daha fazla kişilere ulaşır ve etkileşim alır.
 • Beğeni ve takipçi sayınız artar.
 • Yeni kitlelere ulaşır ve yeni müşteriler kazanırsınız.
 • Marka bilinirliği oluşturursunuz.
 • Var olan müşterileriniz için güven tazelersiniz.
 • Web sitenizin ziyaretçi sayısı artacağından, bu artış web sitenizin gelişmesine ve SEO açısından olumlu puan almasına yol açacaktır.
 • Rakipleriniz ve sizin aranızda kararsız kalan kişiler için sizden yana bir artı puan katacaktır.

Instagram üzerinden yayınlanmış bir gönderinizi öne çıkartarak web sitesine trafik, profil ziyareti gibi reklamlar oluşturulabilmekte. Ülkemizde kullanımı oldukça yaygınlaşan Instagram üzerinden oluşturulan reklamlarla yeni kitlelere ulaşmak mümkün.

Youtube.com üzerinden banner, video gibi türlerde reklamlar oluşturmak mümkün. Oldukça popüler olan bu sitede reklamlarınızın bulunması size artı katacaktır.

Kısaca reklam türlerini anlatmaya çalıştığımız sosyal medya üzerinden reklam çalışmalarınızı profesyonel olarak yürütebiliriz. Hedef kitlenize ve sektörünüze bağlı olarak ilgili alanların seçimi, bütçe, reklam tipi işleyişleri karşılıklı fikir alışverişiyle belirlediğimiz bu çalışmalarda günlük takip ve raporlamayı çok önemseriz. Tüm reklam çalışmalarında olabildiğince şeffafızdır ve bütçenizi nerede ne kadar harcadığımızı anlık takip edebilmenizi sağlarız. Ek olarak size aylık raporlamalar ile çalışmaların gidişatı ile ilgili de detaylar sunarız.

Sosyal Medya Reklamları Size Ne Kazandırır?

 • Gönderi için kullandığınız reklamlar ile gönderileriniz daha fazla kişilere ulaşır ve etkileşim alır.
 • Beğeni ve takipçi sayınız artar.
 • Yeni kitlelere ulaşır ve yeni müşteriler kazanırsınız.
 • Marka bilinirliği oluşturursunuz.
 • Var olan müşterileriniz için güven tazelersiniz.
 • Web sitenizin ziyaretçi sayısı artacağından, bu artış web sitenizin gelişmesine ve SEO açısından olumlu puan almasına yol açacaktır.
 • Rakipleriniz ve sizin aranızda kararsız kalan kişiler için sizden yana bir artı puan katacaktır.